BİZDEN
Çocukların Kışın Açık Havada Oyun Oynamaları Neden Önemlidir?
Eğitimpedia
12 Nisan 2019
Kışın soğuğunu hissetmeye başladığımıza göre, açık havada oyun oynamanın önemini tartışmanın zamanı da gelmiş demektir. Havanın soğuk olduğu bu aylarda, çocukların ev içi oyunla kısıtlanmaları ve yalnızca hava ılık ve güneşliyken açık havada oynamalarına izin verilmesi yaygın bir durum.

Çoğu ebeveyn, çocuklarının soğuk havada dışarıda olmaktan “hoşlanmayacağını” düşünür ve soğuk ve temiz havanın onları hasta edeceğinden korkar. Tam da bu yüzden, küçük çocukların erken çocukluk eğitiminde açık hava aktivitelerine katılmaları büyük önem taşıyor.

Sonbahar, kış ve ilkbaharın ilk aylarında dışarıda oynamak, keşfetme ve öğrenme için eşsiz fırsatlar sunuyor. Bu nedenle, çocukların devam eden gelişimlerinde son derece önemli bir yere sahip olan açık hava aktiviteleri her türlü hava koşulu altında benimsenmeli.

En yaygın kış efsanesi: Çocuğum bu soğukta dışarıda oynarsa hastalanır Birçok yetişkin, kış mevsimini soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla ilişkilendiriyor. Ancak, bu virüslerin oluşum sebebi soğuk havaya maruz kalmak değil. Aslında bakterilerin ve virüslerin yaşadığı kötü havalandırılmış iç ortamlarda bulunmak hastalanma ihtimalini artırıyor. Kışın açık havada oyunu teşvik ederek çocukların ihtiyaç duydukları temiz havaya ve D vitaminine bakteriden uzak bir şekilde ulaşmalarını sağlayabiliriz.

Kışın açık havada oyun oynamak neden önemli?

Açık havayı farklı bir gözle görmeyi sağlar İlkbahar ve yaz aylarında çocuklar yemyeşil yapraklara, açmış çiçeklere ve sıcak bir iklime alışırlar. Mevsim değişmeye başladıkça, çevrelerindeki solmuş çimen, dökülmüş yapraklar ve buzlanma gibi farklı özellikleri görmeye başlarlar. Bu gelişmeler, çocuklara mevsimler ve bitkilerin yaşam döngüsü hakkında bilgi edinme gibi yeni deneyimler ve fırsatlar sunar. Çocuklar kış aylarında açık havada oyun oynayarak aynı zamanda çevrelerini farklı bir gözle görmeyi öğrenirler ve çevrelerinin bilinçli birer gözlemcisi haline gelirler. Fiziksel sağlığa iyi gelir Kışın açık havada oynamak fiziksel gelişimi ve sağlığı destekler. Bunun sebebi, açık havada oyun oynamanın koşmak, zıplamak ve kas gruplarını çalıştırmak için güvenli alan sağlayarak tüm bedenin kullanımını teşvik etmesi. Bisiklet sürme, salıncağa binme ve koşma gibi aktiviteler sayesinde çocuklar büyük kas kullanımlarını artırırlar. Fiziksel aktivitedeki bu artış, çocukların kaba motor gelişimini ve genel sağlığını destekler. Çocukların, fiziksel gelişimleri için elzem olan becerilerini geliştirmeye devam etmeleri adına soğuk aylarda aktif olmaları son derece önemli. Duygusal becerilerin gelişimini teşvik eder Açık hava aktivitelerinin, özgüven ve risk değerlendirme becerisi gibi duygusal faydaları da mevcut. Kışları açık havada oyunu teşvik ederek, çocukların kaygan yüzeyler gibi tehlikeleri belirlemelerini ve davranışlarını kendi güvenliklerini sağlayacak şekilde kontrol etmelerini öğrenmelerine yardımcı olabiliriz. Dahası, buzlu yapraklar gibi kış ile ilişkilendirilen zorluklar ve sisli havada oynanan oyunlar, çocuklara duygusal becerilerini geliştirmeleri için yeni yöntemler sunar. Kış oyunları çocuklara keşfetme, birlikte çalışma ve problem çözme fırsatlarına uyum sağlamayı öğretir. Sosyal becerilerin gelişmesine yardımcı olur Ve son olarak, başka çocuklarla birlikte açık havada oynamak sosyal gelişimi ve iş birliğini destekler. Oyun, çocuklara paylaşmayı, müzakereyi ve çözüm üretmeyi de içinde barındıran birlikte çalışmayı öğretir. Açık havada birlikte oyun oynamak aynı zamanda, çocuklara hayal güçlerini kullanma ve geliştirme imkânı tanır. Kışları çevrede gerçekleşen fiziksel değişiklikler, çocuklara rol yapma (canlandırma) oyunu ve kış temalı oyunlar gibi yeni oyun fırsatları sağlar. Oyun oynayarak keşfetmeye teşvik edilen çocukların yeni beceriler edinme ve zorlukları aşma ihtimalleri daha yüksek. Oyun; özgüveni, dirençli olmayı ve kendini savunmayı teşvik eder. Ve bu sosyal becerilerin gelişimi; sağlıklı sosyal ilişkiler, iletişim becerileri ve benlik algısının gelişimi için de vazgeçilmez.

Eğitimpedia sitesinden alınmıştır...
Bizi Takip Edin!
Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek haberlerimiz ve duyurularımızdan anında haberdar olabilirsiniz.
Yuva ile İletişim
Bizimle iletişime geçerek Waldorf Eğitim Sistemi ve Eğitim İlkelerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.