HASAT'TA Yaşam
Günlük Rutinimiz

Mevsim farketmeksizin doğada olma arzumuz bizi her günün başında ve sonunda kocaman bahçemiz ile buluşturur. Çocuklarımız, doğanın 4 elementiyle bir araya geldiğimiz bahçe zamanlarında ekim dikim, çapa, sulama, temizlik, hasat etme, ahşap atölyesinin bakımı, yuva ihtiyaçlarının üretimi, oyuncak üretimi ve tamiri gibi anlamlı ve gerçek işler ile meşgul olurken bir yandan da serbest oyun ile fantezi dünyalarını beslerler. Bu anlarda çocuklarımıza yuvadaki yetişkinler eşlik eder. Bahçe zamanından sonra gün sınıfta devam eder. Sınıftaki herkesin birbirini selamladığı, günaydınlaştığı, o gün yuvaya gelmeyen çocukların anıldığı, mevsimin donelerini taşıyan betimsel şarkıların söylendiği bir çember zamanı ile günün ilk birliktelik anını hep beraber paylaşırız. Çocuklar burada toplulukta kendilerini ifade etme deneyimi yaşarlar.

Çember zamanından sonra sabah atıştırmalığının hazırlanması için eğitmenler ve çocuklar, kolları sıvarız. Yuvadaki sabah atıştırmalığımız çoğunlukla bahçemizdeki meyve ağaçlarımızdan ve ekip daha sonra hasat ettiğimiz sebzelerimizden hazırlanır. Çocuklar sofranın kurulumu ve kaldırılmasında da yer alır. Sağlıklı ve mevsime ait meyvelerle karnımızı doyurduktan sonra sıra günün kalitesine/imgesine gelir. Bu kalite haftanın günlerine göre değişiklik gösterir.

Günün ritmine katılmak istemeyen çocuklarımız için seçim hakkı ve diğer seçecekler her zaman mevcuttur. Günün ritmi ve serbest oyundan sonra çocuklarımız masal zamanı için çember haline geri dönüp, mevsimine uygun Waldorf masalları ile ruhlarını beslerler. Masal başlangıcı ve sonuna ritüeller eşlik eder. Ritüeller özellikle geçiş zamanlarında çocuklara güven hissi verir. Bir mum, bir şarkı ya da parmak oyunu ile Altın Damla ritüeli.

Ve sonrasında yuvada bu kez de öğle yemeği için sofra kurarız. Masaya hep birlikte oturur, hep birlikte doğaya şükranlarımızı iletiriz. Tohuma, çiftçiye ve aşçımıza.. Yemek sonrası çocuklarımız günün yorgunluğunun üstüne biraz dinlenir, bu dinlenme anlarını kitap karıştırarak, örgü örerek, dokuma yaparak, bulaşık yıkayarak ya da öylece hiçbir şey yapmayarak geçirirler. Günü bu anında çocuk “kendiyle baş başa kalma” deneyimler ve özgür iradesiyle seçim yapar. Ve sonrasında tabi ki neşe ve coşku içinde geçirilen bir serbest oyun zamanı daha. Ve akşam atıştırmalığı. Ve bahçe zamanı. Çocuklarımız yuvadaki günlerini bahçede sonlandırırlar ve ailelerine bahçeden teslim edilirler.

Bizi Takip Edin!
Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek haberlerimiz ve duyurularımızdan anında haberdar olabilirsiniz.
Yuva ile İletişim
Bizimle iletişime geçerek Waldorf Eğitim Sistemi ve Eğitim İlkelerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.